کلکسیون حشرات و کنه‌های دانشگاه بزرگ‌ترین مجموعه در جنوب کشور

شناسه : 5210115

کلکسیون حشرات و کنه‌های دانشگاه بزرگ‌ترین مجموعه در جنوب کشورکلکسیون حشرات و کنه‌های دانشگاه بزرگ‌ترین مجموعه در جنوب کشور

 

 

 

عضو هیئت علمی گروه گیاه‌پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز، گفت: مجموعه‌ی حشرات و کنه‌های اهواز در این دانشگاه با وجود هزاران نمونه‌ی بومی و غیر بومی بزرگ‌ترین مجموعه در نوع خود پس از موزه‌های تهران است و برخی مجموعه‌های آن نه‌تنها در ایران، بلکه در کشورهای همسایه نیز بی‌نظیر است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر مهدی اسفندیاری دراین‌باره بیان کرد: مجموعه‌ی حشرات و کنه‌های اهواز که در گروه گیاه‌پزشکی دانشکده کشاورزی قرار دارد، از سال 1341 به همت استادانی ازجمله دکتر حجت و با ارائه درس حشره‌شناسی در دانشکده‌ی کشاورزی ملاثانی راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به قدمت بیش از 55 ساله مجموعه‌ی حشرات و کنه‌های این دانشگاه، خاطرنشان کرد: گونه‌های موجود در این مجموعه به همت استادان و دانشجویان از سراسر کشور جمع‌آوری‌شده است؛ که 90 درصد این ‌گونه‌ها بومی و 10 درصد نیز نمونه‌های غیر بومی است.

مسئول مجموعه‌ی حشرات و کنه‌های دانشگاه شهید چمران اهواز، عنوان کرد: برای مثال مجموعه کفشدوزک‌ها که توسط دکتر محمد سعید مصدق جمع‌آوری شده است، مجموعه‌ای کمیاب در ایران و کشورهای همسایه است؛ همچنین گونه‌های غیربومی مجموعه‌ی حشرات و کنه‌ها نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌ها است که برخی، نمونه‌های کشف‌شده جدید در دنیا هستند.

وی بر لزوم بهبود وضعیت این مجموعه در دانشگاه تأکید کرد و گفت: مجموعه‌ی حشرات و کنه‌های دانشگاه شهید چمران اهواز جزو مراکز مهم این دانشگاه است که برای نگهداری هرچه بهتر و توسعه‌ی آن به امکانات بیشتری ازجمله محیط ایزوله و استاندارد نیاز است؛ که امیدواریم در این خصوص مسئولان دانشگاه بتوانند همکاری‌های بیشتری را با این مجموعه‌ی گران‌بها داشته باشند.

اسفندیاری در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به اهمیت حشرات در اکوسیستم، بر تأثیر این‌ گونه‌ها در گرده‌افشانی و تولید مواد غذایی تأکید کرد و گفت: حشرات در گرده‌افشانی گیاهان بسیار مؤثرند؛ اهمیت این مسئله به‌قدری است که اخیراً کشور آلمان طرح حفاظت از تنوع زیستی حشرات را با صرف هزینه‌های زیادی اجرا کرده است. همچنین فایده برخی از حشرات مانند زنبور عسل و یا کرم ابریشم در زندگی انسان نیز بسیار آشکار است؛ برخی دیگر از حشرات به‌طور طبیعی حشرات مضر را کنترل می‌کنند؛ حشراتی نیز هستند که آفت‌های کشاورزی محسوب می‌شوند و هرساله هزینه‌های بسیاری برای کنترل آن‌ها پرداخت می‌شود و به‌طور کامل نیز ‌کنترل پذیر نیستند.

اسفندیاری، ادامه داد: در بخش پزشکی نیز پشه مالاریا سالانه تعداد بسیاری را به کام مرگ می‌کشد؛ در حوزه‌ی دامپزشکی هم حشراتی هستند که دام‌های کوچک و بزرگ را به خطر می‌اندازند.

 این عضو هیئت‌ علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در پایان، تأکید کرد: باوجود کشف بسیاری از گونه‌های حشرات که هم برای زندگی انسان مفید هستند و هم مضر، همچنان گونه‌هایی هستند که هنوز کشف نشده‌اند که این مسئله نشان‌دهنده اهمیت و گستردگی این‌گونه است.

 

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.