ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) در دانشگاه شهید چمران اهواز

شناسه : 4782300

ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) در دانشگاه شهید چمران اهوازساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) در دانشگاه شهید چمران اهواز

 

 

نمونه آزمایشگاهی دستگاه تنفس مصنوعی ventilator به همت دکتر هومان کعبی عضو هیئت‌علمی گروه برق دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز، ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر کعبی دراین‌باره گفت: دستگاه تنفس مصنوعی، دستگاهی حیاتی برای بیماران حاد تنفسی ازجمله کویید 19 است.

وی، بیان کرد: با شیوع بیماری کرونا به دلیل گران بودن دستگاه ventilator، بسیاری از کشورها در تلاش برای ساخت نمونه‌های ارزان‌قیمت این دستگاه هستند و دانشگاه‌های مختلفی در دنیا طراحی دستگاه‌های ارزان‌قیمت را شروع کردند؛ این کار ابتدا در دانشگاه MIT  "موسسه تکنولوژی ماساچوست" آغاز شد و متخصصان از کشورهای مختلف در اجرای این پروژه همکاری دارند.

سازنده دستگاه تنفس مصنوعی در دانشگاه شهید چمران اهواز، اظهار کرد: ازاین‌رو در این دانشگاه تصمیم گرفته شد به‌صورت مستقل ساخت دستگاه ventilator انجام شود زیرا به توانایی‌های علمی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه خودمان باور داشتیم.

کعبی افزود: این دستگاه بر پایه استفاده از ابزارتنفس مصنوعی دستی (آمبوبگ) ساخته‌شده که پزشکان بیهوشی برای کمک به بیماران در اتاق‌های عمل از آن استفاده می‌کنند و دستگاه ساخته‌شده در دانشگاه شهید چمران اهواز با حجم، فشار و تعداد تنفسی که برای آن تعریف می‌شود می‌تواند به تنفس بیماران کمک کند.

وی ادامه داد: دستگاه‌های پیشرفته‌تر و گران‌تری نیز وجود دارد اما مزیت دستگاه تنفس مصنوعی ساخته‌شده در دانشگاه شهید چمران اهواز ارزان‌تر بودن و عمق ساخت داخل آن در وضعیت فعلی و شیوع بیماری کرونا است زیرا نمایشگر، راه‌انداز دستگاه، پردازنده، نرم‌افزار و سخت‌افزار آن در این دانشگاه ساخته‌شده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، با بیان اینکه دستگاه‌های تنفس مصنوعی بر پایه قابلیت‌های کاری دسته‌بندی‌ و قیمت‌گذاری می‌شوند، عنوان کرد: یک دستگاه حرفه‌ای تنفس مصنوعی ventilator چند صد میلیون تومان قیمت گذاری می‌شود و عموماً به ‌صورت قطعات منفصله در کشور مونتاژ می‌گردد؛ وقتی بتوانیم این دستگاه را با اخذ مجوزهای استاندارد و با دانش فنی بومی در کشور بسازیم، بیش از 50 درصد ارزش‌افزوده خواهد داشت و علاوه بر کاهش هزینه‌ها می‌تواند اشتغال‌زا هم باشد.

کعبی با اشاره به اینکه برای اخذ استانداردهای پزشکی نیاز است همکاری‌های لازم بین دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه علوم پزشکی اهواز و اداره کل استاندارد انجام شود، گفت: در این زمینه مستندات لازم جمع‌آوری‌شده و پیگیری‌ها در حال انجام است.

دکتر نوید علایی شینی مدیر گروه برق دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز اظهار کرد: این دستگاه در صورت حمایت بخش‌های مختلف دانشگاه و سایر دستگاه‌های مرتبط قابلیت توسعه بیشتر را دارد و می‌تواند مراحل تولید نمونه آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی را طی کرده و به‌عنوان محصولی از این دانشگاه وارد بازار شود.

گفتنی است با شیوع ویروس کرونا در کشور ساخت دستگاه تنفس مصنوعی به منظور بومی سازی این دانش، در برخی از دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاه های کشور آغاز شده است که خوشبختانه با تکیه بر توانایی های علمی استادان دانشگاه شهید چمران اهواز، ساخت نمونه آزمایشگاهی این دستگاه در این دانشگاه انجام شد.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (3 آرا)
The average rating is 3.3333333333333335 stars out of 5.